Ilyen a vásárhelyi hímzés varázslatos világa2019. május 2., csütörtök
a A
Városunk tele van olyan helyi értékekkel, amelyekre érdemes lenne nagyobb figyelmet fordítanunk. A vásárhelyi hímzés egyedi világával ismerkedtünk meg.
Ez az a hímzés, amire ha rápillantunk, már a formákból és színekből tudjuk, hogy városunk egyik ékességével van dolgunk. A vásárhelyi hímzés hosszú múltra tekint vissza, amit mind a mai napig, elhivatott mesterek tartanak életben.
A Hódfó Hódmezővásárhelyi Foglalkoztató Közhasznú Nonprofit Kft. jelenleg 180 főt foglalkoztat, ebből 17 személy az, aki a hímző műhelyben dolgozik. Jelenleg a megyei értéktárban jegyzik a vásárhelyi hímzést, és reményeik szerint egyszer a hungarikumok közé is bekerül.
Angyal Frigyesné, népi iparművész, a Népművészeti Hímző Műhely csoportvezetője vezetett be minket a vásárhelyi hímzés világába. Mint mondta, csak úgy, mint a többi magyarországi hímzés, ez is a 18. századból való, ám a többitől már a fonalban is eltér. Vásárhelyen gyapjúfonalas hímzést alkalmaznak, aminek alapanyagát a hosszú szőrű racka juh gyapjújából nyerték ki.
Ezt színezték be mályvarózsaszínre, illetve a kék, és barna árnyalataira. Korábban növényi színezékkel festették meg: a barnát a dió héjából, míg a lágy rózsaszínt a báránypirosító elnevezésű növényből nyerték ki. A kék színről a kékfestők gondoskodtak.
(a teljes cikket itt találják: http://www.vasarhely24.com/mindennapi/egyedi-szinek-csodalatos-motivumok-ilyen-a-vasarhelyi-himzes-varazslatos-vilaga
további cikkek a hímzésről itt: https://www.promenad.hu/2019/02/10/a-het-embere-a-himzes-hagyomanya-a-multban-keletkezett-de-a-jelenben-is-fenykorat-eli/